اضطراب

اختلال اضطراب , علایم و درمان آن

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به موارد استرس زا است. وجود اضطراب و ترس تا حدی طبیعی است اما اگر این حس چند ماه به طول بیانجامد، باعث مختل شدن زندگی فرد می شود. در این صورت فرد دچار اختلال اضطراب است. استرس و اضطراب دو روی یک سکه هستند. استرس نتیجه خواسته های مغز یا بدن شما به فشارها و تنش هاست. اضطراب همان نگرانی، ترس یا ناراحتی است که در پاسخ به استرس به وجود آمده است. به هر حال هر دو مورد باعث اختلال در روند زندگی می شوند. در ادامه با اختلال اضطراب بیشتر آشنا خواهیم شد.

اختلال اضطراب چیست؟

احساس اضطراب در مورد انتقال به مکان جدید، شروع کار جدید یا شرکت در امتحان امری کاملا طبیعی است. با این که هر نوع اضطرابی ناخوشایند است اما این نوع اضطراب باعث می شود شما انگیزه بیشتری برای انجام کار پیدا کنید. درواقع اضطراب به طور طبیعی و نرمال، در زندگی باعث ایجاد حرکت در افراد می شود و روزمرگی های فرد را دچار اختلال نمی کند. اما اختلال اضطراب چنین نیست. در این صورت ممکن است احساس اضطراب، همیشه با فرد باشد و این احساس به قدری در زندگی وی تاثیرگذار باشد که او را ناتوان از انجام هر کاری کند. اختلال اضطراب باعث میشود تا فرد از کارهایی که لذت می برد، دست بکشد.

اختلالات اضطرابی از شایع ترین اشکال اختلالات عاطفی است و در هر سنی ممکن است فرد را درگیر کند. طبق تحقیقات انجمن روانپزشکی آمریکا، زنان بیشتر از مردان با اختلال اضطراب مواجه می شوند.

 

بیشتر بخوانید : ضرورت استفاده از مشاوره خانواده

علائمی که اضطراب ایجاد می کند!

نباید اضطراب را بیماری ساده ای انگاشت. این بیماری خود را به صدها شکل مختلف نشان می دهد. به همین دلیل برای تشخیص آن گاهی نیاز به انجام آزمون های روانشناسی متعددی است. علائمی که معمولا اضطراب در بدن بیمار ایجاد می کند شامل موارد زیر است:

  1. تپش قلب
  2. تعریق بیش از اندازه و تنفس پی در پی
  3. لرزش در دست و پا
  4. تهوع و سرگیجه
  5. درد در قفسه سینه
  6. سردرد
  7. ناتوانی در اندام ها
  8. عدم تمرکز
  9. بی قراری و اختلال در خواب
  10. در برخی موارد وجود جوش و کهیر در فرد مضطرب

فردی که دچار اضطراب می شود با ترس های غیر منطقی خود و فکر کردن به نگرانی های غیرارادی، اختلال در زندگی اجتماعی خود به وجود می آورد.

انواع اختلالات اضطرابی کدامند؟

اختلال هراس: فرد در این نوع اضطراب، حملات وحشتناک مکرر را در زمان های غیر منتظره تصور می کند و ترس از حمله دارد.

فوبیا: یکی دیگر از اختلالات اضطرابی، فوبیا است که ترس غیرمنطقی از یک شی، موقعیت یا فعالیت خاص است.

اختلال اضطراب اجتماعی: این اختلال نیز ترس شدید از قضاوت شدن توسط دیگران در موقعیت های اجتماعی است که باعث می شود فرد در جامعه نتواند زندگی نرمالی را داشته باشد.

اختلال اضطراب جدایی: این اختلال نیز به ترس از دوری از خانه یا عزیزان گفته می شود که فرد با جدا شدن از آن ها، دچار ترس و اضطراب شدیدی می شود.

اختلال اضطراب بیماری: فرد در مورد سلامتی خود دچار اضطراب می شود و بارها به این فکر می کند که سلامتی اش ممکن است در خطر بیفتد.

اختلال اضطراب پس از سانحه: در این اختلال فرد بعد از تجربه کردن یک سانحه، دچار علائم و ترسی مشابه سانحه می شود. مثلا اگر فردی یک بار با در حین رانندگی تصادف کرده باشد، بعد از آن ترس و اضطراب ناشی از تصادف مانع از رانندگی مجدد فرد می شود.

آیا آزمایشاتی وجود دارد که اضطراب را تشخیص دهد؟

با یک آزمایش نمی توان اضطراب را تشخیص داد اما آزمون های تشخیص اضطراب در کنار پروسه طولانی معاینه بدنی و ارزیابی سلامت روان و پرسشنامه روانشناسی، می تواند راه حل قطعی برای تشخیص اختلال اضطراب باشد.

درمان اضطراب

درمان اضطراب با دو روش انجام می شود. روان درمانی و دارو درمانی!

ملاقات با یک درمانگر یا روانشناس در درمان اضطراب حائز اهمیت است. روانشناس با کمک راهکارهایی که ارائه می دهد به شما کمک می کند تا با اضطراب خود مقابله کنید. داروهایی که به طور معمول برای درمان اضطراب استفاده می شود، داروهای افسردگی و آرامبخش هستند که منجر به تعادل شیمی مغز، پیشگیری از بروز اضطراب و دفع علائم مربوطه می شوند.

روش های طبیعی برای درمان اضطراب

تغییر سبک زندگی می تواند اثر مهمی در کاهش استرس و اضطراب داشته باشد. بیشتر درمان های طبیعی حول مراقبت از بدن و شرکت در فعالیت های سالم می چرخد. مثلا خواب کافی، ورزش، داشتن یک رژیم غذایی سالم، فعال ماندن و کار کردن، پرهیز از الکل، اجتناب از کافئین و ترک سیگار، می تواند راه حل مناسبی برای کاهش اضطراب باشد. با این حال اگر میزان اضطراب شما بیش از حد است حتما باید به روانشناس مراجعه کنید تا درمان این بیماری را با متدهای مناسب انجام دهید.

چشم انداز طولانی مدت اضطراب درمان نشده، موارد وخیم تری را به بار می آورد. بیماری های قلبی نیز در پی عدم درمان اضطراب ایجاد می شوند.

استفاده از الکل برای رفع اضطراب

درست است که الکل آرامش بخش است اما به طور موقت اضطراب را کم می کند. مصرف الکل و مواد مخدر باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد می شود و به مرور افسردگی را در فرد ایجاد می کند. به هیچ عنوان برای کاهش اضطراب خود سمت الکل نروید.

درک این نکته مهم است که اختلالات اضطرابی حتی در موارد شدید نیز قابل درمان هستند اگرچه اضطراب معمولا برطرف نمی شود اما فرد یاد می گیرد چگونه آن را مدیریت کند و یک زندگی سالم و شاد داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *