خشکسالی و تاثیرات روانی آن

تاثیرات خشکسالی بر سلامت

از آنجاییکه انسان یک موجود چندبعدی و دارای ابعاد گوناگونی است، تعیین مرزهای سلامتی نیز به همین نسبت گسترده و چند بعدی خواهد بود.

مطابق با تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی، سلامتی یعنی داشتن رفاه نسبی درابعاد جسمی، روانی. اجتماعی، ودر این تعریف، تنها نبود بیماری به معنای برخورداری از سلامتی نمی باشد. در همین راستا، وقایع و وضعیت محیط زندگی افراد نیز جزو مصادیق بهداشت و در حیطه ی سلامتی تعریف می شود.

مشکلات مربوط به خشکسالی وکاهش منابع در دسترس آبی، یکی از مهمترین مسائلی است که در سالهای اخیر بشدت مطرح و مورد بررسی است، ودر همین راستا مقالات متعددی در حوزه خشکسالی و پیامدهای سلامتی مرتبط با آن، از جنبه های مختلف جسمی و روانی به نگارش درآمده است.

بعوان مثال، آلودگی منابع آب تهدیدی جدی است که شیوع بیماری های  را درپی دارد.

ویا اینکه سوء تغذیه ناشی از خشکسالی منجربه کاهش سطح ایمنی گردیده و زمینه بروز بیماری های عفونی و اسهالی را خصوصا در کودکان، سالمندان و گروه های خاص فراهم می نماید.

اما آنچه حساسیت موضوع را بیشتر میکند، تاثیرات روانی این روند بر وضعیت روانی افراد می باشد.در همین راستا مطالعات متعدد دیگری به اثرات روانی ناشی از خشکسالی، مانند افسردگی، اضطراب، استرس و خودکشی اشاره کرده اند.

بر اساس شدت، گستردگی خشکسالی و ویژگیهای جمعیتی، پیامدهای سلامتی متفاوت می باشد که به عوامل مختلفی بستگی دارد. (۱) (1396، سادات، سیدجواد؛ جواد بابایی)

بدیهی است که تغییرات آب و هوایی و پیامدهای مرتبط با آن ، سلامت جسمی و روانی بسیاری از ساکنان زمین را به خطر انداخته است..

تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامت روان

به گزارش ایسنا، «مطالعات نشان می ‌دهد بلایای طبیعی که از تغییرات اقلیمی ناشی می‌شوند می‌توانند به شکل ضایعه روحی یا شوک بر سلامت روان افراد تاثیر بگذارند..

کارشناسان انجمن روان‌شناسی آمریکا در تحقیقات اخیر به بررسی تاثیرات بالقوه تغییرات اقلیمی بر سلامت روان پرداخته و اظهار داشتند: حوادث جوی می‌توانند بر سلامت روان افراد تاثیر منفی داشته باشند.

به گفته کارشناسان آمریکایی، از دست دادن اعضای خانواده، آسیب‌دیدگی جسمی و خسارت‌های وارد شده به اموال که در نتیجه وقوع این حوادث است، می‌تواند به ضایعات روحی، ترس، عصبانیت، شوکه شدن و دیگر احساسات منفی منجر شود. همچنین تاثیرات این احساسات برای مدت زمان طولانی در فرد باقی می‌ماند. در عین حال زمانیکه افراد بر تاثیرات منفی اولیه ناشی از حوادث بلایای طبیعی غلبه می‌کنند، دچار اختلال استرسی پس از ضایعه روانی می‌شوند.» (به نقل از ایسنا)(۲)

نتایج یک مطالعه جالب

یک مطالعه که درشمال شرقی برزیل، برروی اثرات روانشناختی افراد ساکن در مناطق با خشکسالی و مقایسه آنان با افراد ساکن در مناطق بدون خشکسالی انجام شده نشان می دهد، کسانیکه در مناطق با خشکسالی زندگی می کنند، بطور معناداری سطوح بالاتری از اضطراب، و دیسترس هیجانی راتجربه می کنند، بطوریکه زنان اضطراب بیشتر، و مردان دیسترس هیجانی بیشتری را تجربه می کنند. واین تاحدی مربوط به نقشهای اجتماعی و فرهنگی و شرایط محیطی می باشد، بطوریکه میتوان گفت از آنجاییکه زنان، مسولیت تغذیه در خانواده را بعهده دارند، آسیب پذیری بیشتری در این شرایط از خود نشان میدهند. ازطرفی مردان در برخی فرهنگها ابراز هیجانی کمتری دارند، چرا که آنرا دلیل ضعف می دانند. اما در این مقاله مردان به آیتمهای جسمانی سازی شده ی دیسترس اشاره کرده بودند که ذاتا برای این ابراز راحت تر بودند.

نکته قابل توجه در این مطالعه این بود که گاهی اثرات روانی این خشکسالی، فورا اتفاق نمی افتد بلکه عوارض آن، تاخیری بوده و این نکته مهم، نشاندهنده لزوم توجه بیشترمتخصصان مربوطه می باشد.

دربرخی مطالعات دیگر، اختلال استرس پس از حادثه نیز دیده میشود که درمواقع بحرانهایی که خطر آسیب جانی وجود داشته باشد، رخ می دهد.

بنابراین با توجه به شرایط کم آبی موجود در کشورمان و بخصوص شرایط بحرانی موجود در استانهایی همچون خوزستان، توجه به مشکلات سلامتی و بخصوص آسیبهای روانی ناشی از این شرایط سخت، که بدلیل پنهان بودن و پیچیدگیهایی که ابعاد روانی انسان دارد، کمتر مورد توجه قرار میگیرد، ضروری بنظر میرسد.

 

گردآوری و تنظیم و ترجمه: دکتر مریم حاجی لو

   References:

  • https://civilica.com/doc/852547/
  • https://www.isna.ir/news/1400031108377/
  • Coêlho, A. E. L., Adair, J. G., & Mocellin, J. S. (2017). Psychological responses to drought in northeastern Brazil. Revista Interamericana De Psicología/Interamerican Journal of Psychology, 38(1). https://doi.org/10.30849/rip/ijp.v38i1.845

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.