درمان وسواس در تهران

بهترین دکتر درمان وسواس در تهران

درمان انواع وسواس فکری توسط بهترین دکتر درمان وسواس در تهران

 

دراین مقاله دکتر مریم حاجیلو یکی از بهترین متخصصان درمان وسواس در تهران برای شما در مورد وسواس و راهای درمان آن می گوید با ما همراه باشید.

اختلال وسواس فکری-عملی (Obsessive-compulsive disorder) که به اختصار به آن OCD می گویند، یک نوع اختلال روانشناختی است که ممکن است هر فردی در هر سنی به آن مبتلا شود. وسواس یک چرخه است که فرد در آن چرخه غیرمنطقی گیر می افتد. این اختلال روانی باعث میشود افکار، احساسات، عقاید و رفتارهای ناخواسته و تکراری به اجبار و مکررا انجام شود. غالبا فرد رفتارهایی را برای رهایی از افکار وسواسی انجام می دهد. تشخیص وسواس گاهی دشوار است زیرا علائم آن می تواند شبیه علائم اختلال افسردگی، اسکیزفرنی و یا سایر اختلالات روانی باشد. از این رو اگر فردی دچار این بیماری باشد باید به روانشناس مراجعه کند.

مراحل شکل گیری یک رفتار وسواسی

وسواس درمرحله اول بدین شکل است که تصویر یا یک فکر ناخواسته به طور مکرر به ذهن خطور می کند و باعث ایجاد ناراحتی و مزاحمت برای فرد می شود. درمرحله دوم، وسواس باعث احساس اضطراب یا پریشانی شدید فرد می گردد.

ونهایتا، بر اساس اجبار شکل گرفته، فرد رفتارهایی تکراری برای رهایی از اضطراب و پریشانی خود انجام می دهد اما در نهایت باز هم احساس اضطراب و پریشانی خواهد داشت. درواقع رفتار اجباری، به طور موقت اضطراب را رفع می کند اما مجددا وسواس و اضطراب باز می گردد و چرخه دوباره شروع می شود. گاهی اوقات افرادی که دچار وسواس هستند، افکار وسواسی و اجباری را همزمان تجربه می کنند.

 

وسواس فکری چیست؟بهترین دکتر درمان وسواس در تهران چه می کند؟

 

تقریبا هر کسی در برخی مواقع افکار ناخوشایند و ناخواسته ای دارد. به طور مثال بارها پیش آمده که به این فکر کرده ایم که نکند کلید را در خانه جای بگذاریم. یا حتی تصاویر خشن و بدتری نیز ممکن است به فکرمان خطور کند و این مورد تا حدی طبیعی است. اما اگر فکر ناخوشایند به صورت مداوم به ذهنتان خطور کند و فکر شما را قطع کند و بر افکار شما مسلط باشد، ممکن است دچار وسواس فکری شده باشید.

برخی از وسواس های فکری رایج که مبتلایان به OCD را تحت تاثیر قرار می دهند عبارت است از:

ترس از آسیب رساندن عمدی به خود یا دیگران. به عنوان مثال ترس از این که ممکن است به شخص دیگری مانند فرزندان خود حمله کنید.

ترس از آسیب رساندن به خود یا دیگران به اشتباه. به عنوان مثال ترس از این که با روشن کردن اجاق گاز خانه را آتش بزنید.

بیشتر بخوانید :  درمان فوبیا و ترس

وسواس رفتار اجباری

 

دکتر مریم حاجیلو بهترین دکتر درمان وسواس در تهران در این نوع وسواس فرد با اجبار خود در تلاش است تا اضطراب ناشی از فکر وسواس را بکاهد. اگر چه گاهی انجام آن کارها بی فایده باشد. به عنوان مثال شخصی که دچار وسواس آلودگی است ممکن است بارها دست خود را بشوید و یا کسی که از آسیب رساندن به خانواده خود ترس دارد، ممکن است تمایل به تکرار عملی داشته باشد که این فکر را خنثی کند. افرادی که به وسواس رفتار اجباری دچار هستند، اغلب می دانند که این رفتارها غیرمنطقی است اما نمی توانند بر اساس آن رفتار کنند و احساس می کنند لازم است این کار را انجام دهند.

 

چند نمونه از وسواس های فکری-عملی را بشناسید.

 

دکتر درمان وسواس در تهران
دکتر درمان وسواس در تهران

وسواس چک کردن مانند چک کردن درهای قفل شده و گاز بسته شده و …

وسواس ترتیبی که در آن فرد باید همه چیز را متقارن و منظم بچیند.

متخصص-درمان-وسواس
متخصص-درمان-وسواس

وسواس تکرار کلمات در ذهن که در آن فرد به طور مداوم یک سری کلمات را تکرار می کند و وقت زیادی را برای تکرار آن ها صرف می کند.

 

بیشتر بخوانید :  تشخیص و درمان  افسردگی

دلایل مراجعه به دکتر درمان وسواس در تهران

 

هر نوع وسواسی باید زودتر درمان شود. برخی از مشکلات مرتبط با این بیماری شامل موارد زیر می شود:

وسواس ممکن است باعث ایجاد افسردگی و احساس غم و اندوه طولانی مدت شود. علاقه فرد به چیزهایی که قبلا دوست داشته کم می شود.

وسواس ممکن است باعث اختلال در خوردن شود. عادت و رفتارهای غذایی در فرد وسواسی تغییر می کند.

وسواس باعث ایجاد اضطراب در موقعیت های مختلف می شود.

در موارد شدید افراد مبتلا به OCD و افسردگی شدید ممکن است احساس خودکشی داشته باشند. از این رو درمان این بیماری بسیار حائز اهمیت است. برای درمان وسواس، امروزه راه حل های بسیاری ارائه شده است. در مواردی که وسواس شدید باشد، دارو درمانی و رفتاردرمانی انجام میشود تا این درمان موثر واقع شود.

تلفن تماس با مطب خانم دکتر مریم حاجیلو  :  021-44337389

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.