ارتباط تلفنی ارتباط با واتساپ صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

درمان فوبیا،دکتر خوب برای درمان فوبیا در تهران

درمان فوبیا توسط دکتر و متخصص خوب برای درمان فوبیا در تهران

 

فوبیا از یک واژه یونانی به نام “phobos” برگرفته شده است و به ترس های غیرمنطقی و بیمارگونه که خطری برای فرد ندارد، اطلاق می شود. فوبیا و ترس میتواند درباره هر چیزی باشد اما در نهایت رفتار بیمار، ثابت است! همه بیمارانی که دچار فوبیا هستند، عمیقا هراس و وحشت را تجربه می کنند. این ترس می تواند ناشی از مکان، شی و موقعیت خاصی باشد. بر خلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا معمولا به چیز خاصی مرتبط است.

انواع فوبیا از نظر متخصص خوب برای درمان فوبیا در تهران

 

هیچ لیست رسمی از فوبیا ذکر نشده است و این ترس می تواند مربوط به هر جسم، موقعیت و شیء ای باشد. با این حال در ادامه چند مورد از هراس های غیرطبیعی را که تعداد بیشتری از افراد به آن مبتلا هستند به شما معرفی می کنیم.

  1. فوبیا و ترس مربوط به حیوانات همچون سگ، مار، حشرات و عنکبوت
  2. فوبیا ناشی از وقایع و محیط های طبیعی همچون رعد و برق، تاریکی، ارتفاع
  3. فوبیای ناشی از تماشای خون، تزریق، شکستگی استخوان و دیگر مسائل پزشکی
  4. ترس مربوط به شرایط خاص همچون رانندگی، آسانسور، پرواز، خفگی، صداهای بلند و غرق شدن!

برخی از این فوبیاها که رایج ترند، نام ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. مثلا هموفوبیا همان ترس از خون است. اکروفوبیا به ترس از ارتفاع و ایرفوبیا به ترس از پرواز گفته می شود. اتوفوبیا یا همان ترس از تنهایی نیز از دیگر ترس های شدیدی است که بسیاری از افراد دچار آن می شوند.

 

درمان-فوبیا-در-تهران

فوبیا و ترس از کجا ناشی می شود؟

 

دکتر مریم حاجیلو متخصص خوب برای درمان فوبیا در تهران در این رابطه می گویذ گاهی فوبیا ناشی از موقعیت های خاصی است که فرد را دچار حملات وحشت کرده است. این موقعیت چنان در فرد تاثیر گذاشته که او از تکرار دوباره آن، هراس دارد. درواقع خودش هم می داند که این ترس غیر منطقی است اما بخشی از مغز وی، مانع از فراموش کردن این ترس می شود. به عنوان مثال اگر در هنگام قایقرانی دچار ترس شده باشید و اتفاقی افتاده باشد که این ترس را تشدید کند، ممکن است در آینده نیز از تکرار این تجربه هراسان باشید.

به حدی گستره این بیماری بزرگ است که برخی از آن ها شاید برای مردم عادی خنده دار تلقی شوند اما فردی که با آن درگیر است دچار آسیب های روحی می شود. این فرد ممکن است با توجه به فوبیایی که دارد از زندگی عادی در جامعه محروم شود. مثلا ترس از شکست، ترس از بی نظمی، ترس از اعداد و یا ترس از جاذبه زمین و باکتری تا به حال باعث شده بسیاری از افراد، لذت یک زندگی عادی را نچشند.

بیشتر بخوانید : اختلال اضطراب , علایم و درمان آن

درمان فوبیا توسط دکتر خوب برای درمان فوبیا در تهران

همان طور که گفته شد، دلیل ایجاد فوبیا و ترس باید پیدا شود. در پس زمینه ذهنی این بیماران، بی تردید دلیل منطقی نهفته است. موثرترین روش درمانی برای فوبیاهای خاص، نوعی روان درمانی است که به آن “رفتار درمانی شناختی” می گویند. در این روش شما با یک روانشناس باید صحبت کنید. روانشناس سعی می کند با تغییر افکار و رفتار شما، احساس شما را در مورد آن شی و یا موقعیت تغییر دهد و واکنش شما را کنترل کند. مثلا اگر از عنکبوت می ترسید، در ابتدا به عنکبوت و شرایطی که با آن روبرو میشوید، فکر می کنید. سپس اگر پیشرفتی حاصل شد، به دیدن فیلم ها و تصاویر مربوط به عنکبوت بسنده می کنید. در نهایت با ترسی که دارید مقابله می کنید و به مکانی می روید که عنکبوت در آن وجود دارد. تمامی مراحلی که گفته شد، با توجه به روش هایی که یک روانشناس می داند باید انجام شود و از انجام سرخود این روش ها باید پیشگیری کرد.

در شرایطی که اضطراب شما بیش از اندازه باشد، ممکن است پزشک شما به تجویز داروهای کاهش دهنده اضطراب روی بیاورد. هدف از درمان فوبیا این است که کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید تا دیگر ترس شما مانع حرکت و پیشرفت شما نشود. در صورتی که فوبیای شما باعث اختلال در زندگیتان شده است، حتما به یک روانشناس برای درمان آن مراجعه کنید.

 

تلفن تماس با مطب خانم دکتر مریم حاجیلو  :  021-44337389

متخصص-خوب-درمان-فوبیا-در-تهران