ارتباط تلفنی ارتباط با واتساپ صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

روش های افزایش مهارت‌ های ارتباطی + انواع مهارتهای ارتباطی

 افزایش مهارت‌ های ارتباطی

 

همه ما انسان ‌ها به ارتباط با همنوعانمان نیاز داریم. هر چه مهارت‌ های ارتباطی خودمان را افزایش دهیم، راحت‌تر می‌توانیم از زندگی کردن با انسان‌ ها لذت ببریم. مهارت ‌هایی که به شما کمک می‌کنند ارتباط خود با سایر انسان‌ ها را بهبود ببخشید، با عنوان مهارت ‌های ارتباطی شناخته می‌شوند. ما در این محتوا، تلاش داریم برای شما در رابطه با روش‌ هایی صحبت کنیم که می‌توانند در زمینه افزایش مهارت‌ های ارتباطی به شما کمک کنند.

اگر دنبال این هستید که در زمینه ارتباط با سایر افراد پیشرفت ‌هایی را صورت دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید. علاوه‌ بر دستیابی به اطلاعات تاثیرگذار و مهم، شما باید برای بهبود مهارت ‌های ارتباطی خود روش ‌های تاثیرگذار انتقال این اطلاعات را نیز یاد بگیرید. تنها در این شرایط است که می‌توانید به ‌عنوان یک فرد اجتماعی در جامعه حضوری فعال داشته باشید.

 

انواع مهارت‌ های ارتباطی

 

قبل ‌از صحبت در رابطه با روش ‌های افزایش مهارت‌ های ارتباطی، بهتر است برای شما در رابطه با انواع این مهارت ‌ها صحبت کنیم. به ‌طور کلی این مهارت‌ ها شامل گوش دادن فعال، برقراری ارتباط دوستانه، هماهنگ کردن سبک ارتباطات، بهبود اعتماد به ‌نفس، داشتن صدایی واضح، ارسال بازخورد های مناسب، نشان ‌دادن احترام هنگام صحبت، داشتن همدلی، پاسخ ‌گویی مناسب، درک نشانه ‌های غیرکلامی و … می‌شوند.

هر کدام از این مهارت ‌ها به ‌نحوی می‌توانند به شما کمک کنند تا ارتباط خود با سایر انسان ها را بهبود ببخشید. در دنیای پیشرفته امروز که اکثر ارتباطات به فضای مجازی کشیده ‌شده‌اند، نگه داشتن مهارت ‌های ارتباطی و بهبود این مهارت ‌ها کاری نسبتاً سخت است. به این موضوع توجه داشته باشید که در دنیای امروز، اگر می‌خواهید در زمینه‌ های متفاوت پیشرفت داشته باشید، مطمئن باشید که افزایش مهارت‌ های ارتباطی می‌تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند.

 

بیشتر بخوانید : دکتر روانشناس خوب در تهران

 

 

انواع-مهارت-‌های-ارتباطی

روش‌ های افزایش مهارت‌ های ارتباطی

 

در کنار شناخت انواع متفاوت مهارت ‌های ارتباطی، بررسی راه‌ حل‌ هایی که می‌توانند در زمینه بهبود این مهارت ‌ها به شما کمک کنند، نسبتاً حیاتی به ‌نظر می‌آید. شما می‌توانید با توجه به فاکتور های تاثیر گذار در زمینه افزایش مهارت‌ های ارتباطی، راحت‌تر نقش خودتان در جامعه را پیاده کنید و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید. بیایید با یکدیگر راه‌ حل ‌هایی را بررسی کنیم که می‌توانند در این زمینه به شما کمک ‌کننده باشند.

 

به زبان بدن خود توجه داشته باشید

 

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین روش ‌های افزایش مهارت‌ های ارتباطی،  توجه به زبان بدن است این مهارت ارتباطی شاید در دید اولیه زیاد مهم به ‌نظر نیاید، اما تاثیر شگفت‌ انگیزی در ناخودآگاه مخاطبان شما دارد. هر چه زبان بدن شما با نحوه صحبت و بیان اطلاعات هماهنگ‌تر باشد، تأثیر گذاری اطلاعات و حرف‌ های شما بیشتر خواهد شد.

برای مثال هنگامی‌ که می‌خواهید به‌ صورت دوستانه اطلاعاتی را انتقال دهید قاعدتاً تکان دادن دست‌ ها، لبخند زدن، برقراری ارتباط چشمی و … به شما کمک می‌کنند. یا اگر می‌خواهید به ‌صورت رسمی اطلاعاتی را انتقال دهید، باز هم تکان دادن دست ‌ها و یا راه رفتن آرام، می‌توانند تاثیرگذاری کلام شما را بیشتر کند. علاوه‌ بر این موارد، طرز نشستن و یا حتی طرز لباس پوشیدن شما می‌تواند جزو زبان بدن در نظر گرفته شود.

 

خود را مشتاق نشان دهید

 

یکی دیگر از روش ‌های افزایش مهارت‌ های ارتباطی مشتاق نشان ‌دادن خود است‌‌. این ‌که مخاطبانتان حس کنند شما از حرف زدن با آن‌ ها لذت می‌برید و دوست دارید که این مکالمه را با آن ‌ها ادامه بدهید، می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه آن ‌ها داشته باشد. وقتی مخاطبین متوجه شوند که شما از صحبت با آن ‌ها احساس خوبی می‌گیرید و هیجان ‌زده هستید باعث می‌شود تا مخاطبین راحت‌تر با شما ارتباط بگیرند و دوست داشته باشند که صحبتشان را با شما ادامه دهند.

علاوه ‌بر این موارد شما باید با دقت به تمامی صحبت ‌های به مخاطبین خود گوش دهید و طوری رفتار نکنید که انگار به صحبت‌ های آن‌ ها بی‌اهمیت هستید. ارتباط چشمی خودتان را حفظ کنید و به ‌هیچ ‌عنوان خودتان را مشغول کار خاصی مانند چک کردن تلفن ‌همراه خودتان نکنید.

 

روش‌-های-افزایش-مهارت-‌های-ارتباطی

 

حرف ‌های مخاطبین را تایید کنید 

 

این‌ که هنگام صحبت با مخاطبین آن‌ ها را تایید کنید، می‌تواند حس بسیار خوبی را به آن ‌ها انتقال دهد. پس ‌از دیگر روش‌ های افزایش مهارت ارتباطی، تأیید صحبت‌ های مخاطبین می‌باشد. هر از چندگاهی یک ‌بار با کلماتی مانند: بله، درست می‌فرمایید، حق با شماست، و …. نشان دهید که با فرد مورد نظر خود هم‌ نظر هستید. حتی می‌توانید با تکان دادن سر خود نیز حس تایید را در مخاطب خودتان ایجاد کنید.

 

برای افزایش مهارت‌ های ارتباطی، لبخند زدن را فراموش نکنید

 

لبخند یکی از تاثیرگذارترین رفتار هایی است که می‌تواند احساس خوب را در مخاطب خود ایجاد کند. برای افزایش مهارت‌ های ارتباطی سعی کنید لبخند بزنید. لبخند زدن شما ممکن است باعث شود تا مخاطب شما نیز لبخند بزند و در ادامه این ارتباط مؤثر می‌تواند یک توافق ذهنی بین شما دو نفر ایجاد کند.

 

دلگرمی دادن را فراموش نکنید

 

فرقی نمی‌کند که مخاطبین در رابطه با چه موضوعی با شما صحبت می‌کنند، برای افزایش مهارت‌ های ارتباطی شما باید در شرایط سخت به آن ‌ها دلگرمی بدهید و از تجربیات مثبت خودتان بگویید. به ‌هیچ‌ عنوان به ‌دنبال دادن وعده ‌های بی‌خودی به مخاطبین نباشید و با آن ‌ها واقع ‌بینانه صحبت کنید. اما در عین ‌حال تلاش کنید تا انرژی مثبت در آن‌ ها ایجاد کنید و به آن ‌ها گوشزد کنید که قدرت اراده را دست ‌کم نگیرند.

 

به تن صدای خود توجه داشته باشید

 

تن صدا تاثیر شگفت ‌انگیزی در گیرایی محتوا دارد. برای افزایش مهارت‌ های ارتباطی می‌توانید روی تن صدای خودتان کار کنید. تن صدا می‌تواند به مخاطب شما کمک کنند تا تمام تمرکز خودش را روی حرف ‌های شما بگذارد و این ‌موضوع می‌تواند در نهایت باعث بیشتر شدن تاثیر گذاری کلام شود.

 

بیشتر بخوانید :بررسی انواع مهارتهای زندگی و نقش آن ها در زندگی

آیا واقعاً به افزایش مهارت‌ های ارتباطی نیاز داریم؟

 

ما در این محتوا به‌ طور کامل برای شما در رابطه با روش ‌هایی که می‌توانند در زمینه افزایش مهارت ارتباطی کمک ‌کننده باشند، صحبت کردیم. شما می‌توانید با به ‌کارگیری هر کدام از این موارد، در زمینه ارتباط برقرار کردن با همنوعان خود موفق‌تر عمل کنید.

این‌ که افزایش مهارت‌ های ارتباطی واقعاً لازم می‌باشد یا نه به خود شما بستگی دارد. اگر حس می‌کنید که می‌توانید با افزایش این مهارت ‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید قاعدتاً بکار گرفتن این مهارت ها کمک کننده است.