ارتباط تلفنی ارتباط با واتساپ صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

درمان اضطراب اجتماعی + علایم و نشانه ها

درمان اضطراب اجتماعی در تهران | متخصص درمان اضطراب اجتماعی در تهران

 

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با یک مشکل بسیار شایع یعنی اضطراب اجتماعی صحبت کنیم. همچنین روش های درمان اضطراب اجتماعی را عنوان خواهیم کرد. اگر‌ شما نیز با این مشکل روبرو هستید و یا می خواهید اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورید بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید‌.

 

اضطراب اجتماعی چیست؟

 

قبل از پرداختن به روش درمان اضطراب اجتماعی بهتر است کمی در رابطه با خود این مشکل صحبت کنیم. در این بیماری فرد در صورت مواجه شدن با موقعیت های اجتماعی روزانه و معمولی دچار اضطراب می شود. در زمان های نه چندان دور به این مشکل فوبیای اجتماعی نیز می‌ گفتند. این افراد بسیار از قضاوت های دیگران واهمه داشته  و بسیار از اینکه در دید افراد دیگر باشند و یا مورد قضاوت آنها قرار بگیرند ناراحت می شوند. این ترس و ناراحتی تا جایی پیش می رود که باعث می رسد فرد از درس و تحصیل و زندگی عادی خود نیز باز بماند. بعضی از افرادی که به این مشکل دچار هستند می دانند که ترسشان بیش از حد و غیر منطقی می باشد. اما متاسفانه قدرت مقابله با آن را ندارند و نمی توانند بر این مشکل غلبه کنند.

بیشتر این افراد دچار افسردگی‌ و یا عزت نفس بسیار پایین هستند. یکی از نشانه های این مشکل داشتن دلشوره های مداوم می باشد. مشکل اضطراب اجتماعی درجه بندی های مختلفی دارد. ممکن است تنها باعث به وجود آمدن ترس در افراد هنگام قرار گرفتن در یک‌ محیط شلوغ باشد. اما ممکن است به همین جا ختم نشود و کل زندگی افراد را با مشکل و تنش رو برو سازد. این بیماری به قدری جدی است که در صورت پیشرفت کردن باعث می شود فرد قادر نباشد کار های روزمره و یا تحصیل خود را انجام دهد.

پس بهتر است در صورت دیدن کوچکترین علائمی در این زمینه حتما به متخصص مربوطه مراجعه کنید. به این ترتیب می توانید جلوی پیشرفت آن را در مراحل اولیه بگیرید.

 

بیشتر بخوانید : درمان افسردگی

 

علائم-اضطراب-اجتماعی

 

علائم اضطراب اجتماعی

 

با آگاهی داشتن بر علائم این مشکل می توانید آن را به سرعت متوجه شوید. سپس اقدام به درمان اضطراب اجتماعی به کمک متخصصین نمایید. یکی از این نشانه ها داشتن ترس غیر طبیعی نسبت به موقعیت های اجتماعی مختلف می باشد. به عنوان مثال ایجاد ترس در فرد به خاطر شرکت در یک جلسه کاری و یا محیط شلوغ می تواند یکی از علائم این مشکل باشد. اگر فرد از موقعیتی که در آن قرار دارد می ترسد و یا دائم در حال فرار می باشد تا در آن موقعیت قرار نگیرد نیز یک علامت دیگر‌ از این مشکل می باشد. اگر این ترس دائمی‌ باشد و بیش از شش‌ ماه طول بکشد می‌تواند سبب شود که فرد به وجود اضطراب اجتماعی در خود پی‌ ببرد. یک سری علامت و نشانه هایی وجود دارد که در ظاهر افراد خود را نمایان می کنند.

مانند حالت تهوع شدید و یا به هم خوردن مزاج فرد، ضربان قلب بالا، لرزش دست و پا، سرخ شدن صورت، تعریق شدید و غیرعادی، برقرار نکردن ارتباط چشمی با دیگران و … از نشانه های ظاهری این مشکل می باشد. اگر فردی را مشاهده کردید که این مشکلات را در جمع و در موقعیت های مختلف داشت، می توان گفت به بیماری اضطراب اجتماعی دچار شده است.

نباید این مشکل را ساده پنداشت و از آن به راحتی عبور کرد. بهتر است در اولین فرصت به یک متخصص در این زمینه مراجعه کرد تا بتواند با تشخیص درست و به موقع، اقدامات مربوط به درمان اضطراب اجتماعی را انجام دهد. زیرا با پیشرفت این بیماری و قوی تر شدن آن درمان نیز سخت تر می‌ گردد. پس‌ چه بهتر که در اوایل شروع این مشکل اقدام به درمان آن نمایید.

 

متخصص درمان اضطراب اجتماعی در تهران

 

درمان اضطراب اجتماعی توسط یک متخصص سلامت روان و یا روانشناس امکان پذیر است. پس اگر خود و یا اطرافیان تان با این مشکل مواجه هستید نگران نباشید. زیرا این مریضی مشکلی نیست که درمان نداشته باشد. مشاوره و انجام تراپی برای درمان اضطراب اجتماعی می تواند بسیار  مفید و چاره ساز باشد. در این روش متخصص مربوطه با مشاوره ای که انجام‌ می دهد و همچنین سوالاتی که از فرد و موقعیت او می‌ پرسد می تواند دلیل این مشکل را پیدا کند. وقتی علت یک مشکلی پیدا شود درمان آن نیز راحت تر می‌ گردد. به شرطی که خود فرد نیز همکاری های لازم را انجام دهد. یک سری روش ها برای کنترل این اضطراب اجتماعی وجود دارد.

 

درمان-اختلال--اضطراب-اجتماعی

 

 

به عنوان مثال تنفس عمیق و طولانی می تواند یک راه عالی برای درمان اضطراب اجتماعی در افراد باشد. روش هایی به این صورت بیشتر برای اضطراب های خفیف تجویز می‌ شود. روش دیگری نیز برای درمان اضطراب اجتماعی وجود دارد و آن روش دارو درمانی می باشد. مشاور مربوطه با صحبت هایی که با فرد انجام می دهد تشخیص می دهد که او به دارو نیاز دارد یا نه. ممکن است فرد در مراحل اولیه بیماری باشد و روانشناس به کمک  روان درمانی بتواند او را درمان کند. اما هستند افراد زیادی که برای درمان این مشکل نیاز به دارو دارند. پس این افراد  زیر نظر پزشک خود و با تجویز و صلاحدید او اقدام با مصرف دارو می کنند. اگر این افراد همکاری های لازم را انجام دهند می توان گفت به احتمال بسیار زیاد بعد از گذشت مدت زمانی درمان خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید : درمان فوبیا و ترس

 

جمع بندی در رابطه با درمان اضطراب اجتماعی

 

در نظر داشته باشید که درمان اضطراب اجتماعی بسیار سریع و به سرعت اتفاق نمی افتد. این درمان نیازمند صبر است. افرادی که با این مشکل دست به گریبان هستند باید با مراجعه به یک متخصص و انجام‌م مشاوره های اولیه علت این مشکل را پیدا کنند. سپس با توجه به صلاحدید پزشک شان اقدام به مصرف دارو کنند. این مشکل باید با گذشت زمان و همکاری خود فرد درمان شود. در غیر این صورت می توان گفت اگر‌ به موقع افراد اقدام‌ به درمان آن نکنند، ممکن است با مشکلات شدیدی روبرو شوند. پیشرفت این بیماری به قدری خطرناک می‌ باشد که می تواند زندگی روزمره فرد را نیز‌ با مشکل روبرو سازد.