ارتباط تلفنی ارتباط با واتساپ صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

بررسی انواع مهارتهای زندگی و نقش آن ها در زندگی

 

مهارتهای زندگی به ‌عنوان توانایی ‌هایی شناخته می‌شوند که می‌توانند به ما کمک کنند تا راحت‌تر با چالش‌ ‌های زندگی خود روبرو شویم و از آن ‌ها عبور کنیم. به این موضوع توجه داشته باشید که فرقی نمی‌کند که شما چقدر سن دارید، کسب‌ و کارتان چیست و چه نقشی در خانواده دارید، مهارت ‌های حل مسئله برای همه افراد ضروری می‌باشند.

زیرا این مهارتها می‌توانند به شما کمک کنند تا اتفاقات روزمره خودتان را کنترل و مدیریت کنید. شناخت مهارتهای زندگی و کسب این مهارت ‌ها، باعث میشوند تا شما لذت زندگی را بیشتر تجربه کنید و راحت‌تر با چالش ‌های موجود در زندگی‌‌ رو به‌ رو شوید.

 

همان‌ طور که همه شما می‌دانید، نوع و سبک زندگی امروز با گذشته تفاوت ‌های بسیار زیادی کرده است‌. در حال حاضر ارتباطات ما انسان ‌ها تنها به جمع‌ های خانوادگی و در نهایت دوستانمان خلاصه نمی‌شود. ما اگر حتی روزی یک ساعت بیرون از خانه باشیم، ممکن است که با صد ها نفر رو به رو شویم و مجبور شویم با این افراد صحبت کنیم یا با آن ‌ها سر و کله بزنیم.

با توجه به این‌ موضوع، افزایش و بهبود مهارتهای زندگی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر در دنیای پرمشغله و شلوغ زندگی کنید و به مدیریت روابط بپردازید. بیایید با یکدیگر بیشتر در رابطه با مهارتهای زندگی اطلاعات کسب کنیم.

 

 

انواع مهارتهای زندگی

 

مهارتهای زندگی در انواع گوناگون و متفاوتی وجود دارند که هر کدام از آن ‌ها می‌توانند به‌ نحوی به شما کمک کنند تا با هم ‌نوعان خود ارتباط بگیرید و روابط خود را مدیریت کنید. به‌ طور کلی مهارتهای زندگی در دو نوع کلی مهارت ‌های شناخت خود و مهارت ‌های رفتار با دیگران خلاصه می‌شود. در گروه مهارت ‌های شناخت خود شما باید فاکتور هایی مانند اعتماد به نفس، عزت ‌نفس، خودآگاهی، توانایی ‌های حل مسئله و… را در خودتان افزایش دهید. در واقع مهارت ‌هایی که به شما کمک می‌کنند با درگیری ‌های درونی خودتان هماهنگ‌تر شوید و راحت‌تر این درگیری‌ ها را کنار بگذارید، در زمره مهارت ‌های مربوط به خود دسته ‌بندی می‌شوند.

 

مهارتهای-زندگی

 

یکی دیگر از مهم‌ترین دسته ‌بندی انواع مهارتهای زندگی شامل ارتباط با دیگران و همنوعان میشود. همه ما انسان‌ ها نیاز داریم تا با هم نوعان خودمان ارتباط بگیریم. برای داشتن ارتباط مؤثر و تأثیر گذار یاد گرفتن برخی از مهارت‌ ها ضروری می‌باشد. برای مثال شما با توجه به شغلی که دارید ممکن است که به این مهارت‌ ها نیاز داشته باشید. یا حتی برای مدیریت خانواده خودتان یا برای مثال بهتر کردن ارتباط با فرزندانتان نیاز دارید تا این مهارت‌ ها را یاد بگیرید. مواردی مانند درک متقابل، آموزش برخی نکات و … در زمره این دسته از مهارتهای زندگی قرار می‌گیرند.

 

بیشتر بخوانید : دکتر روانشناس خوب در تهران

 

مهارتهای زندگی بزرگسالان

 

پیشتر برای شما دو دسته‌ بندی بزرگ از انواع مهارتهای زندگی را نام بردیم. حال بیایید با یکدیگر به ‌صورت کامل تر بررسی کنیم که هر کدام از مهارتهای زندگی شامل چه بخش ‌هایی می‌شوند و چگونه می‌توانید آن‌ ها را در خود بهبود ببخشید.

 

مورد اول از مهارتهای زندگی ، مهارت خودآگاهی 

 

خودآگاهی یکی از مهم‌ترین مهارتهای زندگی می‌باشد که به شما کمک می‌کند با شناخت جنبه‌ های درونی خود، راحت‌تر مسئولیت‌ هایی که از پس آن ‌ها برمی‌آیید را قبول کنید. شما در خودآگاهی باید نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنید و توانایی‌ های خودتان را بسنجید. در ادامه تلاش کنید تا در جهت بهبود توانایی ‌های خودتان قدم بردارید. با خودآگاهی، شما می‌توانید تصمیماتی را بگیرید که مطمئن هستید از پس آن‌ ها برمی‌آیید و مسئولیت‌ هایی را قبول کنید که می‌دانید می‌توانید آن ‌ها را به سرانجام برسانید. با رسیدن به خودآگاهی، این امکان را خواهید داشت کن استعداد های نهفته خود را نیز پیدا کنید و راحت‌تر در زندگی خودتان پیشرفت کنید‌.

 

مهارت حل مسئله 

 

مورد دیگر که می‌تواند در دسته مهارتهای زندگی قرار بگیرد، مهارت حل مسئله است. شما باید توانایی این را داشته باشید که مشکلی که پیش رویتان می‌باشد را به ‌طور کامل بررسی کنید و بعد با توجه به شرایط موجود، راه ‌حلی را انتخاب کنید. انتخاب راه‌ حل مهم‌ترین مرحله از فرایند حل مسئله است زیرا می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به نتیجه‌ای مثبت داشته باشد. در کنار انتخاب راه ‌حل، شما باید هنگام مواجه شدن با مشکلات، استرس‌ ها و اضطراب‌ های خودتان را کنترل کنید تا راحت‌تر بتوانید مشکل موجود را حل کنید.

 

بهبود روابط اجتماعی 

 

پیشتر برای شما گفتیم که همه ما انسان‌ ها دوست داریم با سایر انسان ها ارتباط برقرار کنیم. یکی دیگر از مهارتهای زندگی می‌تواند به‌ عنوان مهارت روابط بین فردی شناخته شود. شما باید بتوانید با همنوعان خودتان ارتباط بگیرید و رابطه خوبی با آن‌ ها بسازید. فرقی نمی‌کند که شرایط زندگی شما چگونه است‌. ممکن است که شما دانشجو یا شاغل باشید. به ‌هر حال شما در هر کدام از این محیط ‌ها، با افرادی خارج از دایره خانواده خود ارتباط دارید. یادگیری مهارت ‌هایی که ارتباط مثبت و سالم با افراد را برای شما به‌ همراه خواهد داشت، بسیار مهم می‌باشد زیرا به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر در محیط خارج از خانه فعالیت داشته باشید.

 

 

مهارتهای-زندگی-بزرگسالان

 

مدیریت زمان 

 

مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین مهارتهای زندگی می‌باشد. شما باید توانایی برنامه‌ ریزی در خودتان را تقویت کنید و تلاش کنید تا در بازه‌ های زمانی تعیین ‌شده، وظایف خود را به انجام برسانید. اگر می‌بینید نمی‌توانید فعالیت‌ های اضافه ای را انجام دهید، مهارت نه گفتن را در خودتان تقویت کنید تا راحت‌تر بتوانید به وظایف خود رسیدگی کنید. مهارت مدیریت زمان و برنامه‌ ریزی به شما کمک می‌کند تا علاوه‌ بر رسیدگی به تمام کار های برنامه‌ ریزی ‌شده، یک بازه زمانی برای استراحت یا تفریح خود اختصاص دهید. با مدیریت زمان هیچ کاری انجام‌ نشده باقی نخواهد ماند و در ادامه شما استرس نیز از عدم انجام وظایف خود نخواهید داشت.

 

بیشتر بخوانید : روش های افزایش مهارت‌ های ارتباطی

 

مقابله با استرس‌ها و هیجانات

 

از دیگر مهارتهای زندگی ما می‌توانیم به مهارت مقابله با استرس‌ ها و هیجانات کاذب اشاره کنیم. همه ما در طول زندگی‌ خود با استرس‌ ها و هیجانات دست ‌و پنجه نرم کرده‌ایم. در برخی شرایط متوجه شدیم که این دو فاکتور هیچ فایده‌ای ندارند و تنها می‌توانند باعث ایجاد مشکلات بیشتر شوند. اگر می‌خواهید توانایی تصمیم‌گیری را در خودتان بهبود ببخشید تا راحت‌تر بتوانید تصمیمات سخت را اتخاذ کنید، حتما مهارت ‌های مقابله با استرس و اضطراب را در خودتان تقویت کنید.